Çoraplarda ‘Allah’ İfadesi: Dini Duyguları İncitme Suçlamalarını Beraberinde Getirdi

Tartışma Malezya’da bir market zincirinde ‘Allah’ yazılı çorapların satılmasıyla başladı.

BBC Türkçe’nin haberine göre Chai Kee Kan ve eşi Loh Siew Mui, çorapların ‘başkalarının dini duygularını incittiği’ iddiasıyla suçlanıyor. Çift, suçu kabul etmezken, 2 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilir.

TARTIŞMA GENİŞLİYOR: SOSYAL MEDYADA YÜZLERCE ŞİKAYET

Malezya’da ‘Allah’ yazılı çorapların satışıyla başlayan tartışma büyüyor. Market zinciri ve tedarikçisi özür dilerken, çoraplar satıştan çekildi. Ancak sosyal medyada çorapların fotoğrafları paylaşılınca tartışma daha da genişledi. Malezya kralı ve siyasi liderler de konuya ilişkin eleştirilerini dile getiriyor. Polis, 200’e yakın şikayet aldı.

ANAYASA ÇERÇEVESİNDE DİN ÖZGÜRLÜĞÜ

Malezya’nın anayasası din ve inanç özgürlüğünü güvence altına alırken, ülke resmi olarak İslam’a dayanıyor. Ülkenin üçte ikisinden fazlasını Malaylar-Müslümanlar oluşturuyor.

KRAL VE BAŞBAKAN ÇAĞRILARDA BULUNDU

Malezya Kralı ve Başbakan, ‘Allah’ yazılı çorapların satışını kınayarak sert önlemler alınmasını talep etti. Başbakan, konuyu büyük bir felaket olarak nitelendirerek sorumlulara karşı sert önlemler alınması çağrısı yaptı.

MAĞAZA ZİNCİRİ TEDARİKÇİSİNİ DAVA ETTİ

Malezya merkezli market zinciri, çorapları sağlayan tedarikçiyi dava etti. Market zinciri, yaşadığı gelir kaybı ve marka itibarının zarar görmesi nedeniyle tedarikçiyi mahkemeye verdi. Tedarikçinin iki direktörü ‘suç ortaklığı’ suçlamasıyla karşı karşıya kalırken, tedarikçi de Çinli firmayı dava etmeyi düşünüyor.

Not: Haber görselinde kullanılan fotoğraf temsilidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x