Rusya’dan “Harry Potter Kalesi”ne Saldırı: En Az 5 Ölü

Rusya, Ukrayna’nın Karadeniz kıyısındaki Odessa kentinde bulunan ve popüler bir parkta yer alan ‘Harry Potter Kalesi’ olarak bilinen bir eğitim kurumuna füze saldırısı düzenledi. Saldırıda en az beş kişi hayatını kaybetti ve 32 kişi yaralandı.

Ukrayna Devlet Acil Hizmetler Birimi (DSNS), Rusya’nın Odessa’da bulunan ve yerel halkın “Harry Potter Kalesi” olarak adlandırdığı sembolik yapıyı vurduğunu duyurdu.

DSNS, 5 kişinin öldüğünü, 32 kişinin yaralandığını belirtirken, hava saldırısı alarmının saldırıdan sadece birkaç dakika önce verildiği için bölge sakinlerinin sığınmak için yeterli zamanları olmadığını açıkladı.

Binanın, saldırıda yaralananlar arasında tanınmış eski milletvekili Serhiy Kivalov’un olduğu da belirtiliyor.

Yaralanan 23 kişinin hastanede tedavisinin sürdüğü kaydedilen açıklamada, binanın çatısında çıkan yangına müdahale için 45 kişilik 15 acil servis ekibinin sevk edildiği kaydedildi.

Odesa Belediye Başkanı Gennadiy Trukhanov yaptığı açıklamada, “Canavarlar. Barbarlar. Ne söyleyeceğimi bilemiyorum. İnsanlar deniz kenarında yürüyüşe çıkıyor ve onları ateş edip öldürüyorlar” dedi.

Ukrayna Güney Savunma Kuvvetleri sözcüsü Dmytro Pletenchuk, “Şu anda füzenin tipi kontrol ediliyor; adli tıp uzmanları bu amaçla gerekli değerlendirmeleri yapıyor. Devlet Acil Durum Servisi de dahil olmak üzere tüm servisler şu anda bir başka savaş suçu olan füze saldırısının sonuçlarını ortadan kaldırmak için çalışıyor.” açıklamasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x